
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
DME2P47K-F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.6055
1.6055
10
1.26635
12.6635
50
1.09763
54.8815
100
0.949905
94.9905
500
0.717706
358.853
1000
0.63327
633.27
2500
0.591052
1477.63
5000
0.569943
2849.715
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Series | DME |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.47 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.591" (15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm) |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 160V |
| Voltage Rating - DC | 250V |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |