
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
DPPM10D1K-F
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 1000PF 10% 1KVDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1565
2.1565
10
1.74135
17.4135
50
1.51981
75.9905
100
1.329905
132.9905
500
1.013232
506.616
1000
0.886578
886.578
2500
0.854914
2137.285
5000
0.823251
4116.255
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Cornell Dubilier Electronics (CDE) |
| Series | DPPM |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 1000 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber |
| Lead Spacing | 0.827" (21.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.984" L x 0.256" W (25.00mm x 6.50mm) |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 450V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |