
Eaton - Electronics Division
Product No:
DR73-100-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 10UH 2.08A 65.6MOHM SM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8835
0.8835
10
0.77235
7.7235
25
0.71706
17.9265
50
0.60667
30.3335
100
0.55157
55.157
250
0.51851
129.6275
500
0.463334
231.667
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | DR |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 10 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm) |
| DC Resistance (DCR) | 65.6mOhm |
| Current Rating (Amps) | 2.08 A |
| Height - Seated (Max) | 0.140" (3.55mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 2.47A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |