
Eaton - Electronics Division
Product No:
DR73-101-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 100UH 730MA 527MOHM SM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.893
0.893
10
0.77805
7.7805
25
0.72238
18.0595
50
0.61123
30.5615
100
0.55556
55.556
250
0.522272
130.568
500
0.466697
233.3485
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | DR |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 100 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm) |
| DC Resistance (DCR) | 527mOhm |
| Current Rating (Amps) | 730 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.140" (3.55mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 790mA |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |