
Eaton - Electronics Division
Product No:
DR73-221-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 220UH 520MA 1.05OHM SM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8835
0.8835
10
0.7733
7.733
25
0.71782
17.9455
50
0.60743
30.3715
100
0.55214
55.214
250
0.519042
129.7605
500
0.463828
231.914
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | DR |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 220 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm) |
| DC Resistance (DCR) | 1.05Ohm |
| Current Rating (Amps) | 520 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.140" (3.55mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 530mA |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |