
Eaton - Electronics Division
Product No:
DRA73-102-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 1MH 235MA 5.15 OHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.1755
2.1755
10
2.0064
20.064
25
1.8392
45.98
50
1.57149
78.5745
100
1.404385
140.4385
250
1.203764
300.941
500
1.136884
568.442
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Wirewound |
| Series | DRA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 1 mH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm) |
| DC Resistance (DCR) | 5.15Ohm |
| Current Rating (Amps) | 235 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.140" (3.55mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 165°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 239mA |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |