
Eaton - Electronics Division
Product No:
DRA73-3R3-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 3.3UH 3.59A 22MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.9355
2.9355
10
2.69135
26.9135
25
2.44682
61.1705
50
2.05523
102.7615
100
1.76168
176.168
250
1.663792
415.948
500
1.565904
782.952
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Wirewound |
| Series | DRA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 3.3 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm) |
| DC Resistance (DCR) | 22mOhm |
| Current Rating (Amps) | 3.59 A |
| Height - Seated (Max) | 0.140" (3.55mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 165°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 4.35A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |