
Eaton - Electronics Division
Product No:
DRA73-6R8-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 6.8UH 2.62A 41MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.938
1.938
10
1.7879
17.879
25
1.63856
40.964
50
1.4003
70.015
100
1.25134
125.134
250
1.07255
268.1375
500
1.012985
506.4925
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Wirewound |
| Series | DRA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 6.8 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm) |
| DC Resistance (DCR) | 41mOhm |
| Current Rating (Amps) | 2.62 A |
| Height - Seated (Max) | 0.140" (3.55mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 165°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 2.96A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |