
Eaton - Electronics Division
Product No:
DRA74-100-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 10UH 2.56A 43 MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.128
2.128
10
1.9646
19.646
25
1.80082
45.0205
50
1.53881
76.9405
100
1.37522
137.522
250
1.178722
294.6805
500
1.113248
556.624
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Wirewound |
| Series | DRA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 10 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm) |
| DC Resistance (DCR) | 43mOhm |
| Current Rating (Amps) | 2.56 A |
| Height - Seated (Max) | 0.140" (3.55mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 165°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 2.97A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |