
Eaton - Electronics Division
Product No:
DRA74-101-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 100UH 822MA 419MOHM SM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.7385
1.7385
10
1.60835
16.0835
25
1.47478
36.8695
50
1.26008
63.004
100
1.126035
112.6035
250
0.9652
241.3
500
0.911563
455.7815
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Wirewound |
| Series | DRA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 100 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm) |
| DC Resistance (DCR) | 419mOhm |
| Current Rating (Amps) | 822 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.171" (4.35mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 165°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 929mA |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |