
Eaton - Electronics Division
Product No:
DRA74-102-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 1MH 260MA 4.19 OHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.261
2.261
10
2.08335
20.8335
25
1.9095
47.7375
50
1.63191
81.5955
100
1.45825
145.825
250
1.249934
312.4835
500
1.180489
590.2445
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Wirewound |
| Series | DRA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 1 mH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm) |
| DC Resistance (DCR) | 4.19Ohm |
| Current Rating (Amps) | 260 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.171" (4.35mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 165°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 292mA |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |