
Eaton - Electronics Division
Product No:
DRA74-150-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 15UH 2.06A 67 MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4225
2.4225
10
2.23915
22.3915
25
2.05276
51.319
50
1.75427
87.7135
100
1.567595
156.7595
250
1.34368
335.92
500
1.269029
634.5145
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Wirewound |
| Series | DRA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 15 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm) |
| DC Resistance (DCR) | 67mOhm |
| Current Rating (Amps) | 2.06 A |
| Height - Seated (Max) | 0.171" (4.35mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 165°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 2.36A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |