
Eaton - Electronics Division
Product No:
DRA74-221-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 220UH 544MA 960MOHM SM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4035
2.4035
10
2.21635
22.1635
25
2.03186
50.7965
50
1.73622
86.811
100
1.55154
155.154
250
1.329848
332.462
500
1.255976
627.988
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Wirewound |
| Series | DRA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 220 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm) |
| DC Resistance (DCR) | 960mOhm |
| Current Rating (Amps) | 544 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.171" (4.35mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 165°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 626mA |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |