
Eaton - Electronics Division
Product No:
DRA74-471-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 470UH 383MA 1.93OHM SM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.527
2.527
10
2.33035
23.3035
25
2.13598
53.3995
50
1.82533
91.2665
100
1.631245
163.1245
250
1.39821
349.5525
500
1.320519
660.2595
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Wirewound |
| Series | DRA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 470 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm) |
| DC Resistance (DCR) | 1.93Ohm |
| Current Rating (Amps) | 383 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.171" (4.35mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 165°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 420mA |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |