
Eaton - Electronics Division
Product No:
DRA74-680-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 68UH 996MA 286MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.812
2.812
10
2.5935
25.935
25
2.3769
59.4225
50
2.03129
101.5645
100
1.815165
181.5165
250
1.55591
388.9775
500
1.46946
734.73
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Wirewound |
| Series | DRA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 68 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm) |
| DC Resistance (DCR) | 286mOhm |
| Current Rating (Amps) | 996 mA |
| Height - Seated (Max) | 0.171" (4.35mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 165°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 1.108A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |