
Eaton - Electronics Division
Product No:
DRA74-6R8-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 6.8UH 2.91A 34MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.3085
2.3085
10
2.12705
21.2705
25
1.95016
48.754
50
1.6663
83.315
100
1.48903
148.903
250
1.276344
319.086
500
1.205436
602.718
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Wirewound |
| Series | DRA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 6.8 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm) |
| DC Resistance (DCR) | 34mOhm |
| Current Rating (Amps) | 2.91 A |
| Height - Seated (Max) | 0.171" (4.35mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 165°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 3.68A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |