
Eaton - Electronics Division
Product No:
DRA74-8R2-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 8.2UH 2.66A 40MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.748
1.748
10
1.61215
16.1215
25
1.47744
36.936
50
1.26274
63.137
100
1.12841
112.841
250
0.967176
241.794
500
0.913444
456.722
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Wirewound |
| Series | DRA |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 8.2 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.299" L x 0.299" W (7.60mm x 7.60mm) |
| DC Resistance (DCR) | 40mOhm |
| Current Rating (Amps) | 2.66 A |
| Height - Seated (Max) | 0.171" (4.35mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 165°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 3.17A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |