
Texas Instruments
Product No:
DRV11873PWPR
Manufacturer:
Package:
16-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MOTOR DRIVER 5V-16V 16HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.0235
2.0235
10
1.81735
18.1735
25
1.71418
42.8545
100
1.460435
146.0435
250
1.371344
342.836
500
1.199926
599.963
1000
0.994222
994.222
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Interface | PWM |
| Technology | Power MOSFET |
| Applications | Fan Motor Driver |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 0V ~ 17V |
| Step Resolution | - |
| Current - Output | 1.5A |
| Voltage - Supply | 5V ~ 16V |
| Base Product Number | DRV11873 |
| Motor Type - AC, DC | Brushless DC (BLDC) |
| Motor Type - Stepper | - |
| Output Configuration | Half Bridge (3) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Supplier Device Package | 16-HTSSOP |