
Texas Instruments
Product No:
DRV120APWR
Manufacturer:
Package:
14-TSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 14TSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.565
2.565
10
2.30375
23.0375
25
2.1736
54.34
100
1.85193
185.193
250
1.73888
434.72
500
1.52152
760.76
1000
1.260688
1260.688
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Features | Internal PWM, Status Flag |
| Interface | On/Off |
| Input Type | Non-Inverting |
| Output Type | N-Channel |
| Switch Type | Relay, Solenoid Driver |
| Rds On (Typ) | - |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 6V ~ 26V |
| Fault Protection | Over Temperature, UVLO |
| Number of Outputs | 1 |
| Base Product Number | DRV120 |
| Output Configuration | Low Side |
| Ratio - Input:Output | 1:1 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Current - Output (Max) | - |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | Not Required |