
Texas Instruments
Product No:
DRV8212DSGR
Manufacturer:
Package:
8-WSON (2x2)
Batch:
-
Description:
12-V, 2-A LOW VOLTAGE H-BRIDGE M
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.026
1.026
10
0.9177
9.177
25
0.87134
21.7835
100
0.715825
71.5825
250
0.669104
167.276
500
0.591318
295.659
1000
0.46683
466.83
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Interface | On/Off, PWM |
| Technology | NMOS |
| Applications | Camera |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-WFDFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 0V ~ 11V |
| Step Resolution | - |
| Current - Output | 4A |
| Voltage - Supply | 1.65V ~ 5.5V |
| Base Product Number | DRV8212 |
| Motor Type - AC, DC | Brushed DC |
| Motor Type - Stepper | Bipolar |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 8-WSON (2x2) |