
Texas Instruments
Product No:
DRV8220DRLR
Manufacturer:
Package:
SOT-563
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
20-V, 1-A H-BRIDGE MOTOR DRIVER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.8645
0.8645
10
0.77235
7.7235
25
0.73302
18.3255
100
0.602205
60.2205
250
0.562932
140.733
500
0.497458
248.729
1000
0.39273
392.73
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Interface | PWM |
| Technology | Power MOSFET |
| Applications | Brushed DC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | SOT-563, SOT-666 |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 4.5V ~ 18V |
| Step Resolution | - |
| Current - Output | 1.76A |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 18V |
| Base Product Number | DRV8220 |
| Motor Type - AC, DC | Brushed DC |
| Motor Type - Stepper | Bipolar |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | SOT-563 |