
Texas Instruments
Product No:
DRV8231DDAR
Manufacturer:
Package:
8-SO PowerPad
Batch:
-
Description:
33V H BRIDGE MOTOR DRIVER WITH C
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.482
1.482
10
1.3357
13.357
25
1.2597
31.4925
100
1.07331
107.331
250
1.00776
251.94
500
0.88179
440.895
1000
0.730626
730.626
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Interface | PWM |
| Technology | NMOS |
| Applications | Printer |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 4.5V ~ 33V |
| Step Resolution | - |
| Current - Output | 3.7A |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 33V |
| Base Product Number | DRV8231 |
| Motor Type - AC, DC | Brushed DC |
| Motor Type - Stepper | Bipolar |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |