
Texas Instruments
Product No:
DRV8243PQDGQRQ1
Manufacturer:
Package:
28-HTSSOP
Batch:
-
Description:
AUTOMOTIVE 40-V, 12-A H-BRIDGE D
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.997
4.997
10
4.484
44.84
25
4.23928
105.982
100
3.67403
367.403
250
3.485626
871.4065
500
3.127628
1563.814
1000
2.63776
2637.76
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Interface | SPI |
| Technology | NMOS |
| Applications | Automotive |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-PowerTSSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 4.5V ~ 35V |
| Step Resolution | - |
| Current - Output | 12A |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 35V |
| Motor Type - AC, DC | Brushed DC |
| Motor Type - Stepper | Bipolar |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 28-HTSSOP |