
Texas Instruments
Product No:
DRV8251DDAR
Manufacturer:
Package:
8-SO PowerPad
Batch:
-
Description:
48-V, 3.5-A H BRIDGE MOTOR DRIVE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.634
1.634
10
1.46965
14.6965
25
1.387
34.675
100
1.18161
118.161
250
1.109524
277.381
500
0.970824
485.412
1000
0.804403
804.403
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Interface | PWM |
| Technology | Power MOSFET |
| Applications | Printer |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-PowerSOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 4.5V ~ 48V |
| Step Resolution | - |
| Current - Output | 4.1A |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 48V |
| Base Product Number | DRV8251 |
| Motor Type - AC, DC | Brushed DC |
| Motor Type - Stepper | Bipolar |
| Output Configuration | Pre-Driver - Half Bridge (2) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | 8-SO PowerPad |