
Texas Instruments
Product No:
DRV8256EPWPR
Manufacturer:
Package:
28-HTSSOP
Batch:
-
Description:
IC MOTOR DRIVER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.9615
3.9615
10
3.55965
35.5965
25
3.36566
84.1415
100
2.91688
291.688
250
2.767274
691.8185
500
2.483072
1241.536
1000
2.094161
2094.161
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Interface | On/Off, PWM |
| Technology | NMOS |
| Applications | Printer |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 4.5V ~ 48V |
| Step Resolution | - |
| Current - Output | 5A |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 48V |
| Base Product Number | DRV8256 |
| Motor Type - AC, DC | Brushed DC |
| Motor Type - Stepper | Bipolar, Unipolar |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 28-HTSSOP |