
Texas Instruments
Product No:
DRV8301DCA
Manufacturer:
Package:
56-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MOTOR DRIVER 6V-60V 56HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.8495
6.8495
10
6.18355
61.8355
25
5.89608
147.402
100
5.11936
511.936
250
4.889308
1222.327
500
4.457913
2228.9565
1000
3.882688
3882.688
2500
3.738886
9347.215
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Controller - Commutation, Direction Management |
| Interface | SPI |
| Technology | Power MOSFET |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-TFSOP (0.240", 6.10mm Width) Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | - |
| Step Resolution | - |
| Current - Output | - |
| Voltage - Supply | 6V ~ 60V |
| Base Product Number | DRV8301 |
| Motor Type - AC, DC | Brushless DC (BLDC) |
| Motor Type - Stepper | - |
| Output Configuration | Pre-Driver - Half Bridge (3) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 56-HTSSOP |