
Texas Instruments
Product No:
DRV8461DDWR
Manufacturer:
Package:
44-HTSSOP
Batch:
-
Description:
60-V, 3-A DUAL H-BRIDGE STEPPER
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.9945
5.9945
10
5.4169
54.169
25
5.16496
129.124
100
4.48457
448.457
250
4.28298
1070.745
500
3.90507
1952.535
1000
3.40119
3401.19
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Interface | SPI, Step/Direction |
| Technology | Power MOSFET |
| Applications | Printer |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-PowerTSSOP (0.244", 6.20mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 4.5V ~ 65V |
| Step Resolution | 1 ~ 1/256 |
| Current - Output | 3A |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 65V |
| Motor Type - AC, DC | - |
| Motor Type - Stepper | Bipolar |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 44-HTSSOP |