
Texas Instruments
Product No:
DRV8462DDWR
Manufacturer:
Package:
44-HTSSOP
Batch:
-
Description:
65-V, 10-A, DUAL H-BRIDGE STEPPE
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.1725
7.1725
10
6.479
64.79
25
6.17728
154.432
100
5.36389
536.389
250
5.12278
1280.695
500
4.67077
2335.385
1000
4.06809
4068.09
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Interface | SPI, Step/Direction |
| Technology | Power MOSFET |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-PowerTSSOP (0.244", 6.20mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 4.5V ~ 65V |
| Step Resolution | 1 ~ 1/256 |
| Current - Output | 5A |
| Voltage - Supply | 3.05V ~ 5.5V |
| Base Product Number | DRV8462 |
| Motor Type - AC, DC | - |
| Motor Type - Stepper | Bipolar |
| Output Configuration | Half Bridge (4) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 44-HTSSOP |