
Texas Instruments
Product No:
DRV8601NMBR
Manufacturer:
Package:
8-NFBGA (2x2)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MOTOR DRIVER 2.5V-5.5V 8BGA
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.912
0.912
10
0.80465
8.0465
25
0.75544
18.886
100
0.61655
61.655
250
0.572698
143.1745
500
0.487388
243.694
1000
0.389908
389.908
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Interface | Parallel |
| Technology | Power MOSFET |
| Applications | Haptic Feedback |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-VFBGA |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 2.5V ~ 5.5V |
| Step Resolution | - |
| Current - Output | 400mA |
| Voltage - Supply | 2.5V ~ 5.5V |
| Base Product Number | DRV8601 |
| Motor Type - AC, DC | ERM, LRA |
| Motor Type - Stepper | - |
| Output Configuration | Differential |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | 8-NFBGA (2x2) |