
Texas Instruments
Product No:
DRV8711DCPR
Manufacturer:
Package:
38-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MTR DRV BIPOLR 8-52V 38HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.0445
5.0445
10
4.52865
45.2865
25
4.28146
107.0365
100
3.710605
371.0605
250
3.520358
880.0895
500
3.158788
1579.394
1000
2.664047
2664.047
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Controller - Commutation, Direction Management |
| Interface | SPI, Step/Direction |
| Technology | - |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 38-PowerTFSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | - |
| Step Resolution | 1 ~ 1/256 |
| Current - Output | - |
| Voltage - Supply | 8V ~ 52V |
| Base Product Number | DRV8711 |
| Motor Type - AC, DC | Brushed DC |
| Motor Type - Stepper | Bipolar |
| Output Configuration | Pre-Driver - Half Bridge (4) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 38-HTSSOP |