
Texas Instruments
Product No:
DRV8801RTYR
Manufacturer:
Package:
16-QFN (4x4)
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MTR DRVR BIPOLAR 8-38V 16QFN
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.8785
2.8785
10
2.58115
25.8115
25
2.43542
60.8855
100
2.07499
207.499
250
1.948336
487.084
500
1.704794
852.397
1000
1.412546
1412.546
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Interface | Parallel |
| Technology | DMOS |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WQFN Exposed Pad |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 8V ~ 38V |
| Step Resolution | - |
| Current - Output | 2.8A |
| Voltage - Supply | 8V ~ 38V |
| Base Product Number | DRV8801 |
| Motor Type - AC, DC | Brushed DC |
| Motor Type - Stepper | Bipolar |
| Output Configuration | Half Bridge (2) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | 16-QFN (4x4) |