
Texas Instruments
Product No:
DRV8805PWP
Manufacturer:
Package:
16-HTSSOP
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
IC MTR DRV UNIPLR 8.20V 16HTSSOP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.9235
3.9235
10
3.5245
35.245
25
3.33222
83.3055
100
2.888
288.8
250
2.739876
684.969
500
2.458486
1229.243
1000
2.073413
2073.413
2500
1.969749
4924.3725
5000
1.895696
9478.48
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Function | Driver - Fully Integrated, Control and Power Stage |
| Interface | Logic |
| Technology | Power MOSFET |
| Applications | General Purpose |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Product Status | Active |
| Voltage - Load | 8.2V ~ 60V |
| Step Resolution | 1, 1/2 |
| Current - Output | 1A |
| Voltage - Supply | 8.2V ~ 60V |
| Base Product Number | DRV8805 |
| Motor Type - AC, DC | Brushed DC |
| Motor Type - Stepper | Unipolar |
| Output Configuration | Low Side (4) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Supplier Device Package | 16-HTSSOP |