Home / Oscillators / DSA1001BL1-020.0000TVAO
DSA1001BL1-020.0000TVAO
Microchip Technology
Product No:
DSA1001BL1-020.0000TVAO
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
MEMS OSCILLATOR, AUTOMOTIVE, LOW
User Guide
Mfr Microchip Technology
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series DSA1001
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 20 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VDFN
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max) 8mA