Home / Oscillators / DSA1001CL1-012.0000TVAO
DSA1001CL1-012.0000TVAO
Microchip Technology
Product No:
DSA1001CL1-012.0000TVAO
Description:
MEMS OSC., AUTOMOTIVE, LOW POWER
Series DSA1001
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 12 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max) 8mA