Home / Oscillators / DSA1001DL2-028.6364TVAO
DSA1001DL2-028.6364TVAO
Microchip Technology
Product No:
DSA1001DL2-028.6364TVAO
Description:
MEMS OSCILLATOR, AUTOMOTIVE, CMO
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series DSA1001
Package Bulk
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 28.6364 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VDFN
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.7V ~ 3.6V
Base Product Number DSA1001
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max) 10.5mA