Home / Oscillators / DSA1101BA3-008.9120TVAO
DSA1101BA3-008.9120TVAO
Microchip Technology
Product No:
DSA1101BA3-008.9120TVAO
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
MEMS OSC AUTO LOW JITTER -40C-12
User Guide
Mfr Microchip Technology
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series DSA1101
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 8.912 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 6-VDFN
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 2.25V ~ 3.63V
Base Product Number DSA1101
Frequency Stability ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) 35mA