Home / Oscillators / DSA6001JL2B-025.0000VAO
DSA6001JL2B-025.0000VAO
Microchip Technology
Product No:
DSA6001JL2B-025.0000VAO
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
MEMS OSC AUTO LOWPWR -40C-105C
User Guide
Mfr Microchip Technology
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series DSA60XX
Package Tube
Ratings AEC-Q100
Function Enable/Disable
Frequency 25 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Base Product Number DSA6001
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)