Home / Oscillators / DSA6001MI2B-032.7680TVAO
DSA6001MI2B-032.7680TVAO
Microchip Technology
Product No:
DSA6001MI2B-032.7680TVAO
Description:
MEMS OSC AUTO LOWPWR -40C-85C
Series DSA60XX
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Enable/Disable
Frequency 32.768 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VFLGA
Product Status Active
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Base Product Number DSA6001
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.89mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 1.3mA (Typ)