Home / Oscillators / DSC1001AE1-002.4400T
DSC1001AE1-002.4400T
Microchip Technology
Product No:
DSC1001AE1-002.4400T
Manufacturer:
Microchip Technology
Description:
MEMS OSC XO 2.4400MHZ CMOS SMD
User Guide
Mfr Microchip Technology
Type XO (Standard)
Output CMOS
Series DSC1001
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 2.44 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead Exposed Pad
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Base Product Number DSC1001
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 6.3mA