Home / Oscillators / DSC1001AE1-007.5000T
DSC1001AE1-007.5000T
Microchip Technology
Product No:
DSC1001AE1-007.5000T
Description:
MEMS OSC., LOW POWER, 7.5MHZ, LV
Series DSC1001
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 7.5 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VDFN Exposed Pad
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 1.7V ~ 3.6V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 6.5mA