Home / Oscillators / DSC1001CE2-148.3516T
DSC1001CE2-148.3516T
Microchip Technology
Product No:
DSC1001CE2-148.3516T
Description:
MEMS OSC XO 148.3516MHZ CMOS SMD
Series DSC1001
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 148.3516 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Base Product Number DSC1001
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 8.7mA