Home / Oscillators / DSC1001CI2-049.1520T
DSC1001CI2-049.1520T
Microchip Technology
Product No:
DSC1001CI2-049.1520T
Description:
MEMS OSC XO 49.1520MHZ CMOS SMD
Series DSC1001
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 49.152 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Base Product Number DSC1001
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 7.2mA