Home / Oscillators / DSC1001CI5-013.5000
DSC1001CI5-013.5000
Microchip Technology
Product No:
DSC1001CI5-013.5000
Description:
MEMS OSC AUTO LOWPWR -40C-85C
Series DSC1001
Package Tube
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 13.5 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 6.5mA