Home / Oscillators / DSC1001DC1-066.6600
DSC1001DC1-066.6600
Microchip Technology
Product No:
DSC1001DC1-066.6600
Description:
MEMS OSC XO 66.6600MHZ CMOS SMD
Series DSC1001
Package Tube
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 66.66 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Base Product Number DSC1001
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 7.2mA