Home / Oscillators / DSC1003BL3-018.4320
DSC1003BL3-018.4320
Microchip Technology
Product No:
DSC1003BL3-018.4320
Description:
MEMS OSC 18.432MHZ LVCMOS 20PPM
Series DSC1003
Package Tube
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 18.432 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VDFN
Product Status Active
Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Voltage - Supply 1.7V ~ 3.6V
Base Product Number DSC1003
Frequency Stability ±20ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 8mA