Home / Oscillators / DSC1003CI2-080.0000
DSC1003CI2-080.0000
Microchip Technology
Product No:
DSC1003CI2-080.0000
Description:
MEMS OSC XO 80.0000MHZ LVCMOS
Output CMOS
Series DSC1003
Package Tube
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 80 MHz
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 1.7V ~ 3.6V
Base Product Number DSC1003
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 11.9mA