Home / Oscillators / DSC1003CI5-087.5000T
DSC1003CI5-087.5000T
Microchip Technology
Product No:
DSC1003CI5-087.5000T
Description:
MEMS OSC XO 87.5000MHZ CMOS SMD
Series DSC1003
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 87.5 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead
Product Status Active
Size / Dimension 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Voltage - Supply 1.7V ~ 3.6V
Base Product Number DSC1003
Frequency Stability ±10ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 9.6mA