Home / Oscillators / DSC1003DL2-033.3333T
DSC1003DL2-033.3333T
Microchip Technology
Product No:
DSC1003DL2-033.3333T
Description:
MEMS OSC LOW POWER LVCMOS -40C-1
Output CMOS
Series DSC1003
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 33.3333 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VDFN
Product Status Active
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Voltage - Supply 1.7V ~ 3.6V
Base Product Number DSC1003
Frequency Stability -
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Current - Supply (Max) 10.5mA
Absolute Pull Range (APR) ±25ppm