Home / Oscillators / DSC1004AE2-050.0000
DSC1004AE2-050.0000
Microchip Technology
Product No:
DSC1004AE2-050.0000
Description:
MEMS OSC XO 50.0000MHZ CMOS SMD
Output CMOS
Series DSC1004
Package Tube
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 50 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-SMD, No Lead Exposed Pad
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Base Product Number DSC1004
Frequency Stability ±25ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max) 8mA