Home / Oscillators / DSC1004AI1-081.3600
DSC1004AI1-081.3600
Microchip Technology
Product No:
DSC1004AI1-081.3600
Description:
MEMS OSC., LOW POWER, 81.36MHZ,
Output CMOS
Series DSC1004
Package Tube
Ratings AEC-Q100
Function Standby (Power Down)
Frequency 81.36 MHz
Mounting Type Surface Mount
Base Resonator MEMS
Package / Case 4-VDFN Exposed Pad
Product Status Active
Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Voltage - Supply 1.8V ~ 3.3V
Frequency Stability ±50ppm
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max) 16.6mA